Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego?

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego?

W przypadku mieszkania z rynku wtórnego dokładne sprawdzenie wszystkich pomieszczeń będzie kwestią priorytetową. Niestety w używanych budynkach często jest wiele usterek, czasem trzeba przeprowadzić gruntowny remont. Nie zawsze będzie to opłacalne, dlatego należy dokładnie się zastanowić nad inwestycją. Przy wyborze mieszkania z drugiej ręki znaczenie mają lokalizacja, standard wykończenia, odległość od punktów usługowych, miejsce garażowe. Jak widać, jest wiele kwestii, które trzeba mieć na uwadze podczas szukania swojego wymarzonego lokum. 

Na co zwracać uwagę podczas zakupu mieszkania na rynku wtórnym?

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego trzeba być szczególnie ostrożnym, wszystko sprawdzić i wypytać dokładnie sprzedającego. Najpierw należy określić swoje rzeczywiste potrzeby i preferencje oraz możliwości finansowe. Zaleca się obejrzeć co najmniej kilka lokali, aby mieć porównanie. Sprawdzić należy instalacje elektryczne, grzewcze, wodno-kanalizacyjne. Bardzo ważny jest stan techniczny ścian, szczególnie pod kątem zacieków i pęknięć. Zweryfikować należy również stan techniczny okien i podłóg, czy są jakieś rozszczelnienia, ślady zużycia. Inwestora powinna interesować jakość materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia.

Odbiory mieszkań - Pewny Lokal

W przypadku mieszkania z rynku wtórnego istotne jest dokładne zapoznanie się z całą dokumentacją dotyczącą budynku. Wymagać należy aktu notarialnego zakupu mieszkania, wpisów z księgi wieczystej. Bardzo ważne jest sprawdzenie zadłużenia nieruchomości, obciążenia w postaci prawa dożywocia itd. Sprzedający musi zobowiązać się do wymeldowania lokatorów do dnia sprzedaży mieszkania i potwierdzić, że lokal nie jest wynajmowany osobom trzecim. Warto pomyśleć także o wykupieniu dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Podstawowe ubezpieczenie wiąże się z wieloma ograniczeniami. W przypadku nieruchomości używanej lepiej zdecydować się na bardziej rozbudowany zakres ochrony, szczególnie jeśli znajduje się na osiedlu niestrzeżonym.

Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów, dlatego jeśli inwestor chce się uchronić przed dodatkowymi wydatkami, to odbiór mieszkania od dewelopera musi zostać przeprowadzony bardzo dokładnie. Nawet drobne usterki mogą stać się źródłem problemów w niedalekiej przyszłości. Jeśli jednak nieprawidłowości zostaną wykryte i wpisane do protokołu odbioru, to można uchronić się przed koniecznością wyeliminowania wad we własnym zakresie. Znalezienie usterek stanowi również podstawę do negocjacji ze sprzedającym. Odbierz mieszkanie w Krakowie z inżynierem, aby nie pominąć żadnej wady.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *